Offering you a complete choice of products which include 15kg organic sesame oil, 1l organic sesame oil, 500ml organic sesame oil, 250ml organic sesame oil and 100ml sesame oil.
₹ 3450 / Litre Get Latest Price
| Organic Certification | India Organic |
| Type | Edible |
| Packaging Size | 15 L |
| Packaging Type | Tin |
| Processing Method | Organic |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Seed Type | White Sesame |
| Processing Type | Filtered |
| Shelf Life | 6 Months |
| Usage/Application | Cooking |
| Grade | First Grade |
Minimum order quantity: 10 Litre
₹ 247 / Bottle Get Latest Price
| Type | Edible |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | Bottle |
| Processing Method | Organic |
| Seed Type | White Sesame |
| Usage/Application | Cooking |
| Grade | First Grade |
Minimum order quantity: 10 Bottle
₹ 110 / Bottle Get Latest Price
| Type | Edible |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Processing Method | Organic |
| Seed Type | White Sesame |
| Usage/Application | Cooking |
| Grade | First Grade |
Minimum order quantity: 10 Bottle
₹ 44 / Bottle Get Latest Price
| Organic Certification | India Organic |
| Type | Edible |
| Packaging Size | 250ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Processing Method | Organic |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Seed Type | White Sesame |
| Processing Type | Filtered |
| Shelf Life | 6 Months |
| Usage/Application | Cooking |
| Sesame Type | White Sesame |
| Grade | First Grade |
| Usage | Cooking |
| Cuisine | Indian |
Minimum order quantity: 10 Bottle
₹ 111 / Bottle Get Latest Price
| Organic Certification | FSsai |
| Type | Edible |
| Packaging Size | 100ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Processing Method | Organic |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Seed Type | White Sesame |
| Processing Type | Filtered |
| Shelf Life | 6 Months |
| Usage/Application | Cooking |
| Grade | First Grade |
Minimum order quantity: 30 Bottle
We are a remarkable entity in this domain, engaged in offering a qualitative 100ml Organic Sesame Oil. The provided Product is executed as per the requirements of our precious clients. Our experts check all the steps and parameters associated to this Product and carry out it in the best possible manner. Our professionals use high grade tools and latest technology to execute this Product. Moreover, this Product can be availed by our precious clients at affordable price.
Soundrapandian Rajasekaran (CEO)
Green World Enterprises
116, Kambar Street, Thamilan Street, New Ramnad Road
Madurai - 625009, Tamil Nadu, India